Saunad

Suitsusaun – korstnata saun, millest suits väljub aknast ja uksest
  Saaremaa moodi saun, mille taolist spaadest ei leia

Esmaskordsele külastajale võib tunduda, et küdev saun, mille ustest, aknast ja katusest tõuseb tossu- ja suitsusammas, vajab kustutamist ja tegemist on tulekahjuga – kui just leeke paistmas ei ole, siis pole paanikaks põhjust! Suitsusauna teebki eriliseks see, et kerisel puudub korsten ja suits väljub leiliruumi aknast ning uksest. Kütmise ajal keerlev suits katab hiljem ka leiliruumi sisemust, aga enne saunatajate saabumist loputatakse lava, seinad ja lagi.

Suitsusaun on ehe traditsiooniline Eesti saun, kus on käidud aastasadu. Loode talu saun on algselt ehitatud 1890. aastal. See koosneb kahest osast: paargust ehk eesruumist, kus asub ka sepikoda, ja leiliruumist. Leiliruum koos pesuruumiga olid üheskoos, otse paargu kõrval. Leiliruum on täielikult taastatud 1993. aastal. Vanadest rehetoa palkidest on tehtud sauna seinad ja ka lagi. Põrand on tehtud paeplaatidest, mis omakorda asetsevad liivapadjal. Sauna katus on mitmesaja-aasta vanustest katusekividest.

Sauna kütmine on omaette protsess, nii nagu saunas käiminegi. Suvel võtab sauna kütmine aega 5-6 tundi. Köetakse vaid haavapuuga või musta lepaga, et kerisekivid ei saaks puutõrva, mis omakorda tekitab vingu. Haab ja lepp seevastu hoiavad kerisekivid liigsest tahmast puhtana. Kui puud on põlenud, eemaldatakse söed ja visatakse saun sisse, st. et esimene leil, suits ja ving lastakse välja. Seejärel lastakse saunal hingata umbes tund või pool, pestakse lava ja eesruum ning saun ongi valmis.

Enne lavale minekut räägime ka sellest kuidas saunas leili võtta, et seal end hästi tunda. Leiliruumis on kuumust vaid 60-70°C, aga kui seal pikemat aega istuda, siis teeb see luud-liigesed väga pehmeks. Saunas sees saab loputada nii külma vee kui ka kaussides kütmise ajal soojendatud või katlas oleva sooja veega. Meisterdame ka kadaka- või kaseviha, mis tehakse vaid valitud okstest.